New York je miesto, kde sa zrodil jedinečný druh salsy. Spolu s kubánskou salsou je to jeden z najpopulárnejších štýlov, s ktorými je možné sa stretnúť po celom svete, od Londýna až po Japonsko, v Taliansku alebo v San Franciscu. Tancuje sa v tanečných kluboch, na pódiách, vyučuje sa na lekciách tanca – vplyv newyorskej salsy je badať všade. Stači sa hocikoho spýtať, kto navštívil niektorý z väčších festivalov salsy, ako je Bacardi Festival v Portoriku alebo West Coast Salsa Congress v Los Angeles, a potvrdí vám, že veľa vystúpení je ovplyvnenýh newyorskou salsou.

V New Yorku sa salse taktiež hovorí “mambo”. To odráža pôvod salsy, ktorá sa v tomto veľkomesta tancuje. Newyorská salsa začínala ako mambo. Eddie Torres, “tanečný král mamba”, kedysi vystupoval na pódiu spolu so samotným “kráľom mamba” Titem Puentem. Pretvoril tradičné mambo do súčasnej modernej podoby salsy a je dnes jej najslávnejším učiteľom v New Yorku.

Newyorská salsa je krásnym dokladom toho, že salsa je zmesou rôznych tanečných štýlov. Za dávnych časov mambo tanečníci nerobili moc otočiek alebo figúr. Ako sa tanec vyvíjal, začali priberať figúry z mnoho iných tancov, ako je napríklad west coast swing alebo hustle.

Jedným z charakteristický rysov newyorskej salsy je, že sa “tancuje na druhú dobu”. Základný rytmus salsy má 8 taktov. Preto taktiež zvyčajne počítame: “raz, dva, tri, pauza, päť, šesť, sedem, pauza”. Pokiaľ tancujeme prvý krok na “raz”, potom hovoríme, že “tancujeme na prvú dobu”. Pokiaľ ale prvý krok robíme na “dva”, potom hovoríme, že “tancujeme na druhú dobu”.V New Yorku sa výhradne tancuje na druhú dobu. Pokiaľ namiesto na prvú začnete tancovať na druhú dobu, musíte úplne pozmeniť rytmus svojho tela. Musíte pozorne počúvať hudbu a vycvičiť svoje telo, aby vnímalo druhú dobu. Znamená to absolútne odlišnú interpretáciu hudby. Pre tých, ktorí zvládnu takú premenu, sa otvára úplne nový svet hudobného a tanečného zážitku.

Prečo je newyorská salsa tak obľúbená? Je pekná na pohľad. Predovšetkým ženy pri nej vypadajú krásne. Mnoho figúr newyorskej salsy necháva ženy vyniknúť. Figúry sú elegantné a žena je pri nich hlavnou ozdobou. Dievčatám sa tento štýl páči vďaka pozornosti, ktorá je im daná, a muži ju majú v obľube, pretože pokiaľ to sluší ich partnerkám, nevyzerajú zle ani oni. Každý tanečný štýl, pri ktorom tanečníci vyzerajú dobre, si nevyhnutne získa obľubu. To je jedným z dôvodov, prečo profesionálni tanečníci na celom svete často do svojich vystúpení a ukážok zaraďujú figúry z newyorskej salsy. Tanečné figúry tohto štýlu sú veľmi jednoduché a pritom efektné. Na rozdiel od zložitých otočiek LA salsy, nie sú tu otočky ani kroky nijak komplikované. Práve vďaka tejto jednoduchej elegancii sa newyorská salsa aj dobre učí. Často sa hovorí, že najlepšie tanečné figúry sú tie, ktoré sú jednoduché a pri ktorých tanečníci vyzerajú dobre.

Rozdiel medzi kubánskou a newyorskou salsou

Po prvé, tanečný krok kubánskej salsy je dosť krúživý, kedy sa partneri navzájom obchádzajú a robia pri tom rôzne otočky. U newyorskej salsy prevažuje figúra “cross-body-lead”, vykonávaná po priamke, kedy partneri si neustále sem a tam vymieňajú miesta a vytvárajú tak dynamické napätie. Po druhé, kubánske otočky môžu byť veľmi komplikované a zahŕňať v sebe i zložité pohyby rúk. Otočky u newyorskej salsy sú naopak svižné a jednoduché. Navyše, newyorská salsa má mnoho piruet ako u dievčat, tak aj u mužov. Sú to rýchle otočky, ktoré sú pôsobivé na pohľad a vzbudzujú obdiv prizerajúcich sa.